Monitory z wysoką jakością obrazu
Monitory służą do wyświetlania obrazów na ekranie. Funkcja monitora opiera się na wykorzystaniu technologii CRT (Cathode Ray Tube) bądź LCD (Liquid Crystal Display).
W monitorach CRT elektrony przekazywane przez katodę koncentrują się na powierzchni ekranu, tworząc obraz. W monitorach LCD z kolei, światło przechodzi przez płynne kryształy, które normują przepuszczanie światła, tworząc obraz.
Obecnie przeważają monitory LCD, bowiem są one w wyższym stopniu funkcjonalne energetycznie i mają lepszą jakość obrazu w zestawieniu do monitorów CRT.
Monitory różnią się również rozdzielczością, jaka wytycza liczbę punktów na ekranie. Im większa rozdzielczość, tym lepsza jakość obrazu.
W dodatku monitory mogą różnić się też miarą ekranu oraz modelowaniem odcieni. Wskazane jest zwrócić uwagę na te parametry przed zakupem monitora, aby zagwarantować sobie jak najlepsze wrażenia w toku korzystania z niego.
Monitory również mogą posiadać różne funkcje, takie jak regulacja jasności i kontrastu, tryby obrazu, ale również funkcje redukcji szmerów bądź też redukcji blue light.
Coraz częściej spotyka się także monitory z matrycami typu IPS (In-Plane Switching), które zapewniają lepsze odzwierciedlenie kolorów ale także większy kąt widzenia.
W przypadku monitorów przeznaczonych do zastosowań profesjonalnych, ważne jest dodatkowo odzwierciedlenie kolorów, które powinno być jak najwierniejsze do realnych barw. Monitory przeznaczone dla grafików lub fotografów, powinny posiadać certyfikaty kalibracji odcieni.
Na rynku dostępne są także monitory z funkcją synchronizacji z kartami graficznymi, takie jak na przykład G-Sync lub FreeSync, które umożliwiają na płynne odświeżanie obrazu i złagodzenie problemów z tearingiem.
Generalnie rzecz biorąc, aktywność monitora polega na wykorzystaniu wyjątkowej techniki do generowania obrazu, który jest wyświetlany na ekranie. Różne warianty monitorów mogą różnić się między sobą skalą ekranu, rozdzielczością, formowaniem kolorów ale również dodatkowymi funkcjami.
Kolejnym kluczowym tematem funkcjonowania monitorów jest ich częstotliwość odświeżania. Częstotliwość odświeżania definiuje liczbę klatek wyświetlanych na ekranie w ciągu sekundy. Im wyższa częstotliwość odświeżania, tym płynniejszy obraz. Normatywnie monitory mają częstotliwość odświeżania 60Hz, chociaż coraz częściej napotyka się modele z częstotliwością odświeżania nawet do 144Hz, co jest szczególnie znaczące dla graczy.
Dodatkowym znaczącym aspektem jest zgodność z rozmaitymi gatunkami sygnałów źródłowych. Monitory mogą obsługiwać sygnały analogowe (VGA) czy też cyfrowe (HDMI, DisplayPort). Przed zakupem monitora, znaczące jest sprawdzenie, czy posiada on wejścia kompatybilne z posiadanym sprzętem.
Wniosek jest taki, warto nadmienić że monitory mogą być także zasilane z wykorzystaniem USB-C, co umożliwia na komunikowanie sygnału wideo i danych ale także ładowanie urządzenia jednym kablem.
Reasumując, monitor to urządzenie, które użytkuje specjalną technikę do generowania obrazu, który jest wyświetlany na ekranie. Monitory mogą się różnić między sobą rozdzielczością, formowaniem kolorów, częstotliwością odświeżania, zgodnością z sygnałami źródłowymi a także uzupełniającymi funkcjami.