Maksymalnie wykorzystuj przestrzeń w kuchni

Meble kuchenne to jeden z najważniejszych modułów urządzenia każdego domu. Służą one do gromadzenia i produkowania posiłków, ale również do raczenia gości. W związku z tym istotne jest, aby były one funkcjonalne i ładne.

Meble kuchenne mogą być sporządzone z przeróżnych surowców, takich jak drzewo, laminat, metal czy szkło. Każdy z tych materiałów ma swoje atuty i negatywy, dlatego trzeba uważnie przemyśleć, jaki artykuł będzie najlepszy dla danej kuchni.

Meble drewniane są niezwykle solidne i gustowne, aczkolwiek są one również droższe niż inne materiały. Laminat jest tańszy, ale mniej trwały i mniej wytrzymały na nadwyrężenia. Metal jest wytrzymały na wilgoć i bezproblemowy do utrzymania w schludności, lecz może być chłodny w dotyku. Szkło jest estetyczne, lecz bez trudności się brudzi i jest delikatne.

Meble kuchenne mogą być także wykonane z różnorodnych fasonów, jak na przykład współczesny, klasyczny bądź rustykalny. Współczesne meble są zwykle skromne i minimalistyczne, z wykorzystaniem jasnych odcieni i estetycznych linii. Klasyczne meble są bardziej dekoracyjne i mają bogatsze zdobienia. Rustykalne meble są bardziej zwyczajne i przytulne.

Meble do kuchni mogą być także wyposażone w różnego wariantu akcesoria, takie jak na przykład szuflady na noże, szafki na talerze bądź półki na książki kulinarne. Znaczące jest, aby te przyrządy były wydajne i dopasowane do potrzeb użytkownika.

Istnieje także opcja skorzystania z usług architekta wnętrz, który wspomoże w wyborze adekwatnych mebli i akcesoriów oraz zaprojektuje kuchnię według osobistych potrzeb i preferencji użytkownika.

Mało tego, istotne jest ażeby pamiętać o regularnej pielęgnacji i sprzątaniu mebli do kuchni, aby zatrzymać ich solidność i estetykę przez długi okres czasu.

Następnym znaczącym tematem przy wyborze mebli kuchennych jest ich rozlokowanie. W zależności od układu i rozmiarów kuchni, istnieją odmienne opcje aranżacji mebli. Na przykład, w niewielkich kuchniach w wielu przypadkach wykorzystuje się rozwiązania typu „kuchnia na wyspie”, gdzie meble zabudowane znajdują się tylko po bokach, a na środku znajduje się wysepka z płytą grzewczą, zlewem bądź szafkami.

W przypadku dużych kuchni, prawdopodobne jest wdrożenie mebli w układzie „liniowym” gdzie szafki i półki ustawione są jedna po drugiej przy jednej ścianie. Dodatkowym rozwiązaniem jest układ „litery U” gdzie szafki i półki uszeregowane są dookoła trzech ścian tworząc wariant otaczającego kuchnię „U”.

Obojętnie od rozmieszczenia, istotne jest, żeby meble kuchenne były wydajne i ułatwiały codzienne użytkowanie kuchni. Tym samym powinno się przemyśleć selekcję wielkości szafek, liczebności skrytek i półek ale także rozmieszczenie sprzętu AGD.

W skrócie, meble kuchenne to istotny detal umeblowania każdego domu. Ergonomia, wzornictwo, solidność, styl oraz rozmieszczenie są nadrzędne przy wyborze stosownych mebli do kuchni, które pozwolą na komfortowe i funkcjonalne wykorzystywanie kuchni przez sporo lat.